تلفن: 88 94 08 47-50
آدرس مرکز تهران: خیابان استاد نجات الهی جنوبی، بین سپند و شاداب، کوچه نوید، پلاک 23
ثبت‌نام
در رویداد
کلیک کنید
جهت اطلاع از رویدادهای حسابداران خبره کلیک کنید.
اطلاعات بیشتر

قانون تجارت در سال 1400 چه تغییراتی کرده است؟

چه تغییراتی در قانون تجارت ۱۴۰۰ اتفاق افتاده است؟ برای تاجران، حسابداران، مدیران بازرگانی و... هر نوع تغییر و اصلاحیه قانون تجارت مهم است. اما این تغییرات شامل چه مواردی است؟ در کدام فعالیت‌ها می‌توان از قوانین تجاری استفاده کرد؟ مهم‌ترین ماده‌های قانون تجارت چیست؟ آخرین اصلاحات مربوط به کدام قوانین است؟ از کجا می‌توانیم تمامی مباحث قانون تجارت را آموزش ببینیم؟

قانون تجارت چیست؟

قبل از قانون تجارت، تنها حکم شرع و دین روابط و مبادلات تجاری را بین خریدار و فروشنده تعیین می‌کرد. قبل از این قانون در صورتی که ۲ نفر دچار اختلاف مالی و تجاری می‌شدند، حاکم شرع با استفاده از قانون مدنی و عرف جامعه، مشکلات را حل می‌کرد. قانون تجارت ایران، مهم‌ترین و اصلی‌ترین مجموعه مدون از مقررات مربوط به امور بازرگانی است. این قانون، حقوق تجارت ایران را شامل می‌شود. قانون تجارت در ایران، در ابتدا تنها شامل مفاد ترجمه شده از قانون تجارت فرانسه بود و در سال ۱۳۱۱ تصویب شد. از آن زمان تا به حال، تغییرات زیادی در این قانون به وجود آمده است. اگر چه در قانون تجارت می‌توانید اصول مالی و بازرگانی زیادی را ببینید، اما برای پاسخگو بودن نسبت به مسائل روز، داشتن تغییرات الزامی است. در سرفصل‌های قانون تجارت می‌توانید مقرراتی را درباره مباحث زیر ببینید:

بیشتر بخوانید: قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان چیست؟

کتاب قانون تجارت ویرایش سال 1400

کتاب قانون تجارت ویرایش سال 1400

قانون تجارت 1400

با گذشت نزدیک به ۹۰ سال از زمان تصویب اولین رونوشت این قانون، تغییرات زیادی متوجه قانون تجارت شده است. قانون اولیه شامل ۳۷۸ ماده بود که بعداً به ۳۰۰ ماده کاهش پیدا کرد. اما در حال حاضر قانون تجارت جدید شامل ۱۶ باب و ۶۰۰ ماده است. البته هنوز هم به عقیده بسیاری از حقوقدانان، در بخش شرکت‌های سهامی و قانون تجارت الکترونیک نواقص زیادی وجود دارد. اطلاع از قانون تجارت جدید 1400 برای تمامی بازرگانان، حسابداران و مدیران مالی الزامی است. قانون تجارت ۱۴۰۰ تغییرات زیادی را نسبت به سال‌های قبل داشته است. به همین دلیل باید از دوره‌های آموزش حسابداری برای یادگیری بهتر این قانون کمک گرفت. تقسیم بندی مواد قانون تجارت 1400 به صورت زیر است:

قانون تجارت 1400، شامل اصلاحات زیادی در زمینه تجارت الکترونیک است

قانون تجارت 1400، شامل اصلاحات زیادی در زمینه تجارت الکترونیک است

مهم‌ترین ماده‌های قانون تجارت 1400 جدید

برخی از ماده‌های قانون تجارت از دیگر ماده‌ها و تبصره‌ها مهم‌تر هستند. دلیل این اتفاق می‌تواند مشمولیت یا پر استفاده بودن این ماده‌ها باشد. اما قطعاً هنگام بررسی قانون تجارت ۱۴۰۰ به عنوان حسابدار، نباید تفاوتی میان قوانین قائل شوید. در سرفصل قانون تجارت آموزش حسابداری، تمامی ماده‌ها و قوانین حاکم بر بازرگانی و روابط تجاری بررسی می‌شود. ماده‌های زیر نقش تعیین کننده در معاملات تجاری دارند:

ماده 2 قانون تجارت

در ماده ۲ قانون تجارت ۱۴۰۰ انواع فعالیت‌های تجاری توضیح داده شده است. هر کاری که شامل موارد زیر باشد جزو معاملات تجاری محسوب می‌شود:

قانون تجارت ماده 3

برخی از معاملات به اعتبار تاجر بودن یکی از طرفین یا هر دو طرف می‌تواند جزو معاملات تجاری محسوب شود. در این صورت اجرای قانون تجارت برای این نوع از معاملات ممکن است:

ماده 5 قانون تجارت

کلیه معاملات تجار به عنوان فعالیت تجاری محسوب می‌شود مگر آن‌که غیر این موضوع ثابت شود.

ماده 6 قانون تجارت

هر تاجر موظف به داشتن دفاتری برای ثبت معاملات تجاری است. در قانون تجارت ۱۴۰۰ بررسی دفاتر جزو وظایف وزارت دادگستری و سازمان امور مالیاتی است. توضیح این دفاتر در ماده‌های بعدی قانون تجارت آمده است.

برای بررسی کامل قانون مالیات، مطلب «حسابداری مالیاتی چیست؟» را بخوانید.

ماده 20 قانون تجارت

انواع شرکت‌های تجاری در این ماده توضیح داده شده است. در قانون تجارت ایران تنها 7 نوع شرکت تجاری وجود دارد:

دوره آموزش حسابداری موسسه حسابداران خبره

دوره آموزش حسابداری موسسه حسابداران خبره

آموزش کامل قانون تجارت را کجا ببینیم؟

آموزش قانون تجارت می‌تواند به شکل تخصصی و ترکیبی انجام شود. آموزش تخصصی قانون تجارت عمدتاً مناسب کسانی است که می‌خواهند به عنوان وکیل تجاری کار کنند. اما برای حسابداران، مدیران و صاحبان کسب و کارهای تجاری گذراندن دوره آموزش حسابداری پیشنهاد می‌شود. یکی از سرفصل‌های این دوره قانون تجارت است که طی ۱۶ ساعت گفته می‌شود. در طول این مدت تمامی مباحث قانون تجارت و اصلاحات آن را یاد خواهید گرفت. از جمله این موارد می‌توان به بخش‌های زیر اشاره کرد:

در دوره آموزش حسابداری موسسه حسابداران خبره، می‌توانید علاوه بر یادگیری قانون تجارت ۱۴۰۰، سرفصل‌های زیر را هم بگذرانید:

در پایان به تمامی شرکت کنندگان مدرک معتبر از طرف انجمن حسابداران خبره و دانشگاه صنعت نفت داده می‌شود. برگزار شدن دوره حسابداری به شکل تئوری و عملی به بالاتر رفتن توانایی‌های شما کمک می‌کند. علاوه بر آن آموزش حسابداری عملی با نرم افزار، به مهارت‌های شما می‌افزاید. دوره جامع کاربردی حسابداری نقش زیادی در آمادگی شما قبل از ورود به بازار کار ایفا می‌کند. برای کار در محیط واقعی تجاری به چیزی بیشتر از دانش پایه حسابداری و قوانین و مقررات حاکم بر روابط بازرگانی نیاز دارید. این دوره دقیقاً همین کار را برای شما انجام می‌دهد.فرم ارسال نظرات
Copyright 2022 PACT Edu. All rights reserved.
در خبرنامه پیامکی حسابداران خبره عضو شوید تا:
از همایش‌های رایگان حسابداران خبره مطلع ‎شوید.
فرصت‌های شغلی حسابداری برای شما ارسال شود.
در جریان کلاس‌های جدید و تخفیفات دوره‌ها قرار گیرید.
هر زمان که بخواهید می‌توانید عضویت خود را لغو کنید.
نام
نام خانوادگی
تلفن
ایمیل
تاریخ تولد
اطلاعات شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه در خبرنامه پیامکی حسابداران خبره عضو شدید سپاسگزاریم.